STLWAA Pre-Season

2019 STLWAA Pre-Season Tournament
Baseball & Softball
April 8 - April 14, 2019

EAA Rainout Line - 636-821-1656

  • If different levels are combined, the lowest level rules will be followed.
  • STLWAA Rules apply
  • Pool Games and Equal Seed Games Begin with a coin flip for Home Team
  • Pool Games Can End In a Tie
  • If Home Team is behind and time has expired, bottom of inning, play until inning complete
  • If Home Team is ahead and time has expired, top of inning, play until top of inning is complete.  If tied after top, play bottom of inning.
  • If Home Team is ahead and time has expired, bottom of inning, game is complete.
  • Bracket Games - Higher Seed is Home Team
  • Game Times: 1hr 40min
  • Tie Breaker Rules
    1. Head to Head
    2. Runs Allowed
    3. Runs For
    4. Coin Flip

2019 STLWAA Preseason Brackets - UPDATED 4/13 7:58pm

9U Baseball Red West/White - 9U White Rules  No Drop 3rd Strike No Stealing W L T RA RS Seed
Date Field Time Matchup Game Result Team-1 Tracy
(Redbirds)
2 0 0 10 33 #2
8-Apr 5 6pm 1 vs 2 1 Redbirds 15-7 Team-2 Gill/Duchene
(Rebels)
0 2 0 27 11 #6
8-Apr 6 6pm 3 vs 4 2 Sharks 10-0 Team-3 Drainer
(Sharks)
2 0 0 4 22 #1
9-Apr 6 6pm 5 vs 6 3 Raptors 11-8 Team-4 Baxter
(Southwest Stars)
0 2 0 20 0 #5
10-Apr 5 6pm 1 vs 7 4 Redbirds 18-3 Team-5 Luesse
(Dragons)
1 1 0 11 18 #4
13-Apr 3 12pm 6 vs 7 5 Raptors 15-7 Team-6 Emmons (Raptors) 2 0 0 15 26 #3
13-Apr 3 2pm 2 vs 3 6 Sharks 12-4 Team-7 Gerth
(Panthers)
0 2 0 33 10 #7
13-Apr 3 4pm 4 vs 5 7 Dragons 10-0
14-Apr 7 2pm S2 vs S3 8 Semifinal
14-Apr 5 2pm S1 vs S4 9 Semifinal
14-Apr 5 4pm WG8 vs WG9 10 Championship Game
14-Apr 7 4pm S6 vs S7 11
Consolation Game #1
14-Apr 7 6pm S5 vs WG11 12 Consolation Game #2
9U Baseball Blue/Red East W L T RA RS Seed
Date Field Time Matchup Game Result Team-1 Bichsel
(Pros)
1 1 0 31 16 #5 Seed
8-Apr 3 6pm 1 vs 2 1 Force 19-2 Team-2 Kranawetter
(Force)
2 0 0 4 25 #1 Seed
8-Apr 4 6pm 3 vs 4 2 Bulls 14-1 Team-3 Coleman
(Bulldogs)
1 1 0 14 8 #4 Seed
10-Apr 4 6pm 5 vs 6 3 Pros 17-8 Team-4 Mallinckrodt
(Bulls)
1 1 0 7 16 #3 Seed
10-Apr 6 6pm 1 vs 7 4 Pros 14-12 Team-5 Garthe
(Bombers)
0 2 0 24 8 #6 Seed
12-Apr 3 6pm 2 vs 4 5 Force 6-2 Team-6 Spillenkothen (Pros) 2 0 0 14 31 #2 Seed
12-Apr 4 6pm 3 vs 5 6 Bulldogs 7-0 Team-7 Ebers
(Mavericks)
0 2 0 28 18 #7 Seed
12-Apr 3 8pm 6 vs 7 7 Pros 14-6
13-Apr 4 2pm Coleman vs Ebers 8 Ebers 11-8 Red Semi Home Team is in BOLD
13-Apr 4 4pm Bichsel vs Garthe 9 Bichsel 11-4 Red Semi
13-Apr 4 6pm Ebers vs Bischel 10 Ebers 20-7 Red Championship
13-Apr 3 6pm Spillenkothen vs Mallinkrodt 12 Blue Semi
13-Apr 3 8pm Kranwetter vs WG12 13 Blue Championship

10U Softball White W L T RA RS Seed
Date Field Time Matchup Game Result Team-1 Dougherty
(Lightning)
1 0 1 12 27 #2 Seed
8-Apr 7 6:30pm 1 vs 2 1 Lightning 15-1 Team-2 Westerhold 0 2 0 30 1 #5 Seed
9-Apr 7 6pm 4 vs 5 2 Cheetahs 13-5
Team-3 Murphy
(Krushers)
2 0 0 2 30 #1 Seed
10-Apr 7 6pm 1 vs 5 3 Tie
11-11
Team-4 Talleur 0 2 0 27 7 #4 Seed
11-Apr 5 6pm 2 vs 3 4 Murphy
15-0
Team-5 Elstro
(Cheetahs)
1 0 1 16 24  #3 Seed
12-Apr 5 6pm 3 vs 4 5 Murphy
15-2
13-Apr 5 10am Elstro vs Talluer 6 Elstro 7-0
Forfeit
Home Team is BOLD
13-Apr 5 12pm Murphy vs Elstro 7 Elstro
10-7
Semifinal
13-Apr 5 2pm Westerhold vs Dougherty 8 Dougherty 15-7 Semifinal
13-Apr 5 4pm Elstro vs Doughtery 9 Doughtery 8-3 Championship
10U Softball Red/Blue W L T RA RS Seed
Date Field Time Matchup Game Result Team-1 Meier (Dominators) 3 0 0 6 47 #1
9-Apr 5 6pm 1 vs 2 1 Dominators 15-0 Team-2 Higgins (Strikers) 1 2 0 45 22 #3
9-Apr 5 8pm 3 vs 4 2 Stars 14-5 Team-3 Valdeabella (Saints) 0 3 0 47 20 #4
12-Apr 6 6pm 1 vs 4 3 Dominators 12-4 Team-4 Luesse (Stars) 2 1 0 24 35 #2
12-Apr 6 8pm 2 vs 3 4 Strikers 15-13
13-Apr 6 12pm 1 vs 3 5 Dominators 20-2
13-Apr 6 2pm 2 vs 4 6 Stars 17-7
13-Apr 6 4pm Stars vs Dominators 7 Dominators 12-11 Championship
13-Apr 6 6pm Saints vs Strikers 8 Strikers 15-11 Consolation

14U Baseball Blue W L T RA RS Seed
Date Field Time Matchup Game Result Team-1 Parker 2 1 0 17 19 #1
9-Apr 2 6pm 1 vs 2 1 Tigers 6-5 Team-2 Morris 2 1 0 24 22 #2
9-Apr 2 8pm 3 vs 4 2 Stars 19-16 Team-3 Menendez 1 2 0 38 29 #4
12-Apr 1 6pm 1 vs 4 3 Spartans 5-4 Team-4 Ruck 1 2 0 26 37 #3
12-Apr 1 8pm 2 vs 3 4 Tigers 13-3
13-Apr 1 12pm 1 vs 3 5 Spartens 9-7
13-Apr 1 2pm 2 vs 4 6 Jets 16-3
13-Apr 1 4pm Morris vs Parker 7 Parker 5-3 Championship Game
13-Apr 1 6pm Menendez vs Ruck 8 Ruck 9-1 Consolation Game
14U Baseball Red W L T RA RS Seed
Date Field Time Matchup Game Result Team-1 Guterman 1 1 0 11 11 Seed #2
8-Apr 1 6pm 2 vs 3 1 Jets 7-1 Team-2 Murphy 1 1 0 11 14 Seed #3
8-Apr 1 8pm 1 vs 5 2 Thunder 7-6 Team-3 Bader 0 2 0 25 4 Seed #5
11-Apr 1 6pm 1 vs 4 3 Force 5-4 Team-4 Miller 2 0 0 7 23 Seed #1
12-Apr 2 6pm 2 vs 5 4 Warriors 10-7 Team-5 Alexander 1 1 0 14 16 Seed #4
12-Apr 2 8pm 3 vs 4 5 Force 18-3
13-Apr 2 10am Guterman vs Alexander 6 Warriors 15-1 Home Team in BOLD
13-Apr 2 12pm Murphy vs Bader 7 Bader 10-6 Semifnal
13-Apr 2 2pm Miller vs Alexander 8 Force 8-4 Semifnal
13-Apr 2 4pm Bader vs Miller 9 Force 4-2 Championship Game