June Classic Softball Tournament

2017 June Classic Softball Tournament

 

June 23 - June 25, 2017

Registration Closed!  


  • 2017 EAA June Classic Tournament/Park Rules
  • 10U will follow STLWAA Rules
  • 2017 EAA June Classic Flyer
  • 7U & 8U Machine Pitch
  • 10U - 18U B & C/Rec Level Divisions
  • Games: 3 game minimum                
  • Cost: $325 - No gate fee!
  • Registration Ends 6/11/2017
  • Location: Ellisville Athletic Association
  • Contact:  Dave Payne | w.dave.payne@gmail.com | 314.960.6798                        

Refund Policy 

  • 2 or more games - No Refund
  • 1 game - 50% refund
  • 0 games - 100% refund 
  • Look Who's Comming

      

    Look Who's Coming! (Updated 6/19/17)
    10U
    12U
    14U 
    C/Rec - Divison    B - Division   C/Rec - Divison   B - Division C/Rec - Divison  

    Black Widows (Branson)

    Diamonds (Herrmann)

    Dirt Diamonds (Emmenegger)

    Dirty Dozen (Rohne)

    Fillies (Denton)

    Polar Bears (Hails)

    QC Xpress (Filler)

    Shooting Stars 06 (Frost)

    STL Comets (Consolino)

    Storm (Beach)

    Allstars (Newman)

    Dirty Dozen (Rohne)

    STL Comets 04 (Wasson)

    STL Comets 05 (Bauer)

    Storm (Achs)

    Crushers (Emmons)

    Crushers 05 (Williams)

    QC Xpress (Filler)

    MO Fury 05 (Bensinger)

    Outlawz (Barr)

    Purple Heat (Wilken)

    Shield (Patton)

    STL Blaze (George)

    The Bears (Becker)

    Xpress (Fisher)

    STL Comets (Payne)

    STL Comets 03 (Ozersky)

    STL Jags (Hesse)

    Diamond Girlz (Hamlett) - 16C

    Waterloo Rage (Smith)

    Blaze (Moffat)

    Dirt Devils (Ludwig)

    Extreme (Pound)

    Fillies (Denton)

    Flames (Emrick)

    Shooting Stars 03 (Frost)


    Girls 10U - C Division

     

    Pool A Team
    Seed W L RS RA
    A1 STL Comets (Consolino)
    4 1 1 13 15
    A2 Dirt Diamonds (Emmenegger)   5    2  11 14
    A3 Fillies (Denton)   2  1  1  10  9
    A4  QC Xpress (Filler/Lough)   1  2   14  6 
    A5  Black Widows (Branson)   3  1  10   14 
    Game # Games Day Date Time Location Field Result
    10C-A01 STL Comets vs Dirt Diamonds SAT 6/24 9:00AM EAA 7 8-7
    10C-A02 Fillies vs QC Xpress SAT 6/24 10:30AM EAA 7 4-5 
    10C-A03 Black Widows vs STL Comets SAT 6/24 12:00PM EAA 7 8-5
    10C-A04 Dirt Diamonds vs Fillies SAT 6/24 1:30PM  EAA 4-6 
    10C-A05 QC Xpress vs Black Widows SAT  6/24 3:00PM EAA 7 9-2

     

    Pool B Team
    Seed W L RS RA
    B1 Diamonds (Herrmann)
    5
    2 20 24
    B2 Dirty Dozen (Rohne)   3 1   10  9
    B3 Polar Bears (Hails)   2  1   15   6
    B4 Shooting Stars (Frost)   1 2   16   3 
    B5  Storm (Beach)   1  1  14 21
    Games Day Date Time Location Field Result
    10C-B01 Diamonds vs Dirty Dozen FRI 6/23 6:00PM EAA 7 9-10
    10C-B02 Polar Bears vs Shooting Stars FRI  6/23 7:30PM EAA 7 3-6 
    10C-B03 Diamonds vs Storm  SAT 6/24  3:00PM EAA 5 11-14 
    10C-B04 Dirty Dozen vs Polar Bears  SAT 6/24 4:30PM EAA 5 0-12 
    10C-B05 Shooting Stars vs Storm  SAT 6/24 4:30PM EAA 7 10-0 

    Bracket Play Games Day Date Time Location Field Result
    10C-G01 S-A4 vs S-B5 SUN 6/25 9:00AM
    5
    10C-G02 S-B4 vs S-A5 SUN 6/25 9:00AM   7  
    10C-G03 S-B2 vs S-A3 SUN 6/25 10:30AM   5  
    10C-G04 S-A2 vs S-B3 SUN 6/25 10:30AM   7  
    10C-G05 S-A1 vs W-G01 SUN 6/25 12:00PM   5  
    10C-G06 S-B1 vs W-G02 SUN 6/25 12:00PM   7  
    10C-G07 W-G03 vs W-G05 SUN 6/25 1:30PM   7  
    10C-G08 W-G04 vs W-G06 SUN 6/25 3:00PM   7  
    Championship  W-G07 vs W-G08 SUN 6/25 5:00PM
    7

    Girls 12U - C Division

     

    Pool A Team
    Seed W L RS RA
    A1 MO Fury 05 (Bensinger)

    4
    2 4 26
    A2 Bears (Becker)    1 2   31
    A3   Purple Heat (Wilken)   5    2  3 29 
    A4 Shield (Patton)     2  2    21 6
    A5   Crushers (Emmons)   3   1  16  11 
    Games Day Date Time Location Field Result
    12C-A01 MO Fury 05 vs Bears SAT 6/23 9:00AM EAA 5 2-14
    12C-A02 Purple Heat vs Shield SAT 6/24 9:00AM EAA 4  2-12 
    12C-A03 MO Fury 05 vs Crushers  SAT 6/24 10:30AM EAA 4  2-12 
    12C-A04 Bears vs Purple Heat  SAT 6/24 10:30AM EAA 5 17-1 
    12C-A05 Shield vs Crushers  SAT 6/24 12:00PM EAA 5 9-4 

     

    Pool B Team
    Seed W L RS RA
    B1 Crushers 05 (Williams)

    4
    2 7 9
    B2 Outlawz (Barr)   2 2   9  7
    B3   QC Xpress (Filler)   5   7  9
    B4 STL Blaze (George)   1 2   12  4 
    B5 Xpress (Fisher)   3  1  14
    Games Day Date Time Location Field Result
    12C-B01 Crushers vs Outlawz FRI 6/23 6:00PM EAA 5 2-3
    12C-B02 QC Xpress vs STL Blaze SAT  6/24 9:00AM  EAA 6 2-3
    12C-B03 Crushers vs Xpress  SAT  6/24  10:30AM EAA 6 5-6 
    12C-B04 Outlawz vs QC Xpress  SAT  6/24  12:00PM EAA 6 6-5 
    12C-B05 STL Blaze vs Xpress  SAT  6/24 1:30PM EAA 5 9-2

    Bracket Play Games Day Date Time Location Field Result
    12C-G01 S-A4 vs S-B5 SUN 6/25 9:00AM
    6
    12C-G02 S-B4 vs S-A5 SUN 6/25  9:00AM   4  
    12C-G03 S-B2 vs S-A3 SUN 6/25 10:30AM    6  
    12C-G04 S-A2 vs S-B3 SUN 6/25 10:30AM   4  
    12C-G05 S-A1 vs W-G01 SUN 6/25 1:30PM   6  
    12C-G06 S-B1 vs W-G02 SUN 6/25 1:30PM   5  
    12C-G07 W-G03 vs W-G05 SUN 6/25 3:00PM   5  
    12C-G08 W-G04 vs W-G06 SUN 6/25 4:30PM   5  
    Championship  W-G07 vs W-G08 SUN 6/25 6:30PM
    5

    Girls 12U - B Division

     

    Pool A Team
    Seed
    W L RS RA
    A1 STL Comets '04 (Wasson)
    T 3 1
    20 16
    A2   Dirty Dozen (Rohne)   5   2  11  22
    A3   AllStars (Newman)   1 2    12  3
    A4 STL Comets '05 (Bauer)     4   2 7 10
    A5 Storm (Achs)   2 1     14  13

    Games Day Date Time Location Field Result
    12B-A01 STL Comets '04 vs Dirty Dozen FRI 6/23 7:30PM EAA 4 13-9
    12B-A02 AllStars vs STL Comets '05 FRI 6/23 6:00PM  EAA 4  3-1
    12B-A03 STL Comets '04 vs Storm  SAT 6/24 1:30PM  EAA 6 7-7 
    12B-A04 Dirty Dozen vs AllStars  SAT 6/24 3:00PM  EAA 6 2-9 
    12B-A05 STL Comets '05 vs Storm  SAT 6/24 4:30PM  EAA 6 6-7 
     Bracket Play              
     12B-G01 S4 vs S5  SUN  6/25  12:00PM EAA 6  
     12B-G02 S2 vs S3 SUN 6/25 12:00PM EAA 4  
     12B-G03 S1 vs W-G01 SUN 6/25 3:00PM EAA 6  
    Championship
    W-G02 vs W-G03 SUN 6/25 5:00PM EAA 6

     

    Girls 14U - C Division

     

    Pool A Team
    Seed W L RS RA
    A1 Dirt Devils (Ludwig)

    2 2
    31 12
    A2   Blaze (Moffat)   1 2   21 2
    A3  Extreme (Pound)   6    2  15 28 
    A4   Fillies (Denton)   4 1  1 12 22
    A5   Flames (Emrick)   3  1   14  20
    A6   Shooting Stars '03   5   2 6 15
    Games Day Date Time Location Field Result
    14C-A01 Dirt Devils vs Extreme FRI 6/23 6:00PM EAA 6 19-7
    14C-A02 Blaze vs Fillies FRI  6/23 7:30PM EAA 6 17-1 
    14C-A03 Extreme vs Flames  SAT 6/24  12:00PM EAA 4 8-9 
    14C-A04 Fillies vs Shooting Stars '03  SAT 6/24 1:30PM EAA 4 11-5 
    14C-A05 Blaze vs Shooting Stars '03  SAT 6/24 3:00PM EAA 4 4-1 
    14C-A06 Dirt Devils vs Flames  SAT 6/24 4:30PM EAA 4  12-5
    Bracket Play               
     14C-G01 S4 vs S5 SUN 6/25
     9:00AM EAA 3  
     14C-G02 S3 vs S6 SUN 6/25 10:30AM EAA 3  
     14C-G03 S1 vs W-G01 SUN 6/25 1:30PM EAA 4  
     14C-G04 S2 vs W-G02 SUN 6/25 1:30PM EAA 3  
    Championship W-G03 vs W-G04 SUN
    6/25
    5:00PM EAA 4

    Girls 14U - B Division

     

    Pool A Team
    Seed W L RS RA
    A1 Diamond Girlz (Hamlett) - 16C

    4
    2 9 13
    A2 STL Jags (Hesse)    1  2   10 8
    A3 Waterloo Rage (Smith)   5   2  10  25 
    A4 STL Comets 03 (Ozersky)     3  1 11  11 
    A5   STL Comets (Payne)   2  2   26  9
    Games Day Date Time Location Field Result
    14B-A01 Diamond Girlz vs STL Jags SAT 6/24 9:00AM EAA 3 4-5
    14B-A02 STL Jags vs STL Comets '03 SAT  6/24  10:30AM EAA 3 5-4 
    14B-A03 Diamond Girlz vs STL Comets SAT  6/24  12:00PM EAA 3 5-8
    14B-A04 Waterloo Rage vs STL Comets '03 SAT  6/24  1:30PM EAA 3 7-6
    14B-A05 Waterloo Rage vs STL Comets SAT  6/24 3:00PM  EAA 3 4-18 
    Bracket Play               
     14B-G01 S4 vs S5  SUN 6/25  12:00PM EAA 3  
     14B-G02 S2 vs S3  SUN 6/25 3:00PM  EAA 4  
     14B-G03 S1 vs W-G01  SUN 6/25 3:00PM EAA 3  
    Championship W-G02 vs W-G03 SUN
    6/25
    5:00PM EAA 3

     

    Girls 16U - C Division

     


    Team
    Seed W L RS RA

















    Games Day Date Time Location Field Result















    Championship






     

    Girls 16U - B Division

     


    Team
    Seed W L RS RA

















    Games Day Date Time Location Field Result















    Championship






     

    Girls 18U - C Division

     


    Team
    Seed W L RS RA

















    Games Day Date Time Location Field Result















    Championship






     

    Girls 18U - B Division

     


    Team
    Seed W L RS RA

















    Games Day Date Time Location Field Result















    Championship